Hapja me faza e Greqisë, ekspertët japin me data rinisjen e aktiviteteve

Ndaje

Sipas protothema,  kryeministri ka njoftuar qytetarët se edhe pse  po kalojmë në fazën tjetër, rifillimi do të jetë gradual dhe do të përfshijë një normalitet “shëndetësor”.

Plani i kthimit do të zbatohet në faza individuale, radhazi në maj dhe qershor, dhe fazat e ngritjes së masave do të ndahen, kështu që ekziston mundësia e vlerësimit të vazhdueshëm të progresit të masave të reja.

Pensionistët kthehen në fshatrat e tyre. Sipas protothema.gr, Kryeministri dhe zëvendësministrat përkatës do të inkurajojnë të moshuarit të shkojnë në fshatrat e tyre, udhëtime të cilat mund të zbatohen nga 19 maj, nëse gjithçka shkon mirë dhe sipas planit.

Cilat dyqane po hapen dhe kur?

Më 4 maj pritet të hapen dyqane të vogla dhe të mesme dhe parukierë, dhe kufiri do të përcaktohet bazuar në pamjet katrore. Këto kompani do të funksionojnë sipas rregullave që zbatohen sot në të gjitha dyqanet që mbesin të hapura (1 klient për 15m2). Në të njëjtën kohë, do të hapen parukierë dhe qendra të higjenës personale, të cilat fillimisht do të funksionojnë ekskluzivisht me emërim dhe zbatim të rreptë të rregullave të higjienës.

Nga 6 maj, Këshilli i Shtetit, Gjykata e Auditorëve dhe Gjykatat Administrative do të lejohen të gjykojnë çështjet në të cilat palët kanë deklaruar se ato nuk do të paraqiten në gjykatë. Më 1 qershor, Gjykata e Apelit dhe Gjykata Supreme do të rihapen. Në të njëjtën ditë, dollapët e tyre do të zhbllokohen nga departamentet dhe dyqanet e mëdha individuale, të cilat do të funksionojnë sipas rregullave që zbatohen sot në të gjitha dyqanet që mbesin të hapura. Në të njëjtën kohë, objektet sportive do të hapen, por vetëm për sporte individuale në natyrë me kufizime që aplikohen tashmë për lëvizjet e popullatës (deri në 2 persona me një distancë prej 1.5 metrash). Më 1 qershor pritet të hapen muzetë dhe vendet arkeologjike.

Ndërsa në 15 qershor, pjesa tjetër e shërbimeve publike do të hapen, si dhe parqe argëtuese, parqe tematike dhe kënde lojrash. Shkollat ​​dhe universitetet “Nivelet e arsimit do të hapen gradualisht dhe në një kohë të arsyeshme,” tha zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas dje.

Sot ne 29Prill, një prezantim i veçantë për shkollat ​​dhe parashikimet e sportit pritet nga Ministri i Arsimit, Niki Kerameos, si dhe Zëvendës Ministri i Sporteve, Lefteris Avgenakis. Skenari është që të hapen shkolla për nxënës të shkollave të mesme më 11 ose 18 maj, me Ministrinë e Arsimit që duan që provimet mbarëkombëtare të përfundojnë deri në mes të korrikut, më së voni. Në varësi të asaj që vendos komiteti i ekspertëve, gjimnazet pritet të hapen në të njëjtat data, ndërsa deri në fund të majit me siguri do të rihapen shkollat ​​fillore dhe kopshtet, për të cilat mund të jepet një zgjatje e vogël e vitit shkollor.

Burimi: www.lifo.gr/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje