Pamje të frikshme, brazilianët shndërrojnë plazhin e famshëm në “varre masive”

Vullnetarët dhe protestuesit e qeverise kanë gërmuar per te hapur 100 varre në plazhin ikonik të Rio de Janeiro në Copacabana si një kujtesë simbolike per mijëra brazilianëve që kanë vdekur nga COVID-19.

Ky veprim u përdor gjithashtu duke denoncuar atë që qytetaret e quajtën “paaftësi” të autoriteteve publike që merren me pandeminë.

Dhjetë rreshta vrimash u gërmuan në rërë përpara hotelit ikonik Copacabana Palace dhe vunë në kryqe të zeza zbukuruar me flamuj të vegjël brazilianë.

Efekti vizual po kujton pamjet nga vendet në të gjithë botën ku koronavirusi ka sjelle gërmimin e varreve – veçanërisht në qytetin Amazonian të Manaus në veriun e Brazilit.

Brazili renditet pas Shteteve të Bashkuara përsa i përket numrit të infektimeve dhe kaloi Italinë me numrin e viktimave.

Presidenti i së djathtës ekstreme Jair Bolsonaro ka minimizuar peshën e pandemisë dhe i ka shtyrë qeveritë lokale të heqin masat e karantinës, duke dërguar sinjale kontradiktore për brazilianët nëse do të përdorin maska ​​ose do të praktikojnë distancën sociale.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje