“Greqia mbyll kufijtë për italianët”, reagon ashpër ministri: Nuk i pranojmë listat e zeza

Ndaje

Italia nuk do të trajtohet si një koloni lebroze, tha të Shtunën Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio, duke premtuar një mirëseardhje të ngrohtë për turistët e huaj këtë verë dhe duke paralajmëruar shtetet e tjera të Bashkimit Evropian që të mos mbyllnin vendet e tyre per italianët.

Vendet evropiane po rihapin me kujdes kufijtë e tyre ndërsa infeksioni i koronavirusit ulet në të gjithë kontinentin, me Italinë të vendosur të lejojë turistët të kthehen nga 15 qershori.

Sidoqoftë, disa shtete të BE-së po kërkojnë të mbajnë dyert mbyllur për vizitorët nga vendet që kanë pësuar një numër veçanërisht të lartë të rasteve të COVID-19. Greqia, për shembull, tha të Premten se do të hapte kufijtë e saj për qytetarët nga vetëm 29 vende, duke përjashtuar italianët, spanjollët dhe britanikët.

Ne nuk i pranojmë listat e zeza”, shkroi Di Maio në Facebook, duke njoftuar një raund të ardhshëm të takimeve bilaterale si në Romë ashtu edhe jashtë saj për të shtypur çështjen e Italisë.

Nëse dikush mendon se mund të na trajtojë si një koloni lebroze, atëherë ata duhet të dinë që ne nuk do të qëndrojmë për të”.

Italia ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve në botë nga koronavirusi i ri, me rreth 33.229 persona që vdiqen që kur shpërthimi erdhi në dritë në 21 shkurt. Ai ka numrin e gjashtë më të lartë të çështjeve globale – rreth 232.284.

“Ne kemi vepruar gjithmonë me përgjegjësi dhe transparencë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë atë. Kjo është pikërisht arsyeja pse ne presim respekt,” tha Di Maio./DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje