Trump ndërron sërish shifrat lidhur me viktimat e mundshme nga COVID-19, optimist për vaksinën

Ndaje

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar se rreth 100,000 njerëz mund të vdesin nga koronavirusi në SH.B.A.

Duke folur në një lidhjue virtuale dy-orëshe, zoti Trump gjithashtu mohoi që administrata e tij kishte vepruar shumë ngadalë.

Më shumë se 67,000 njerëz kanë vdekur tashmë me Covid-19 në SH.B.A.

Por zoti Trump shprehu optimizëm në lidhje me zhvillimin e një vaksine, duke sugjeruar se një mund të jetë gati deri në fund të këtij viti – megjithëse ekspertët besojnë se kerkimet do të zgjasin 12-18 muaj.

Unë mendoj se do të kemi një vaksinë deri në fund të vitit,” i tha ai Fox News.

Ndër ekspertët që nuk pajtohen me këtë vlerësim optimist janë Dr Anthony Fauci, eksperti më i mirë i sëmundjes infektive në Amerikë dhe Shefi kryesor i Mjekësisë në Angli, Chris Whitty.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje