‘Tërmeti’ më i madh në futboll/Çfarë pritet të ndodhë me Man City pas përjashtimit nga kompeticionet europiane

Ndaje

Ky mund të jetë ndoshta ‘tërmeti’ më i madh në botën e futbollit këtë sezon. Manchester City është përjashtuar nga Champions League deri në vitin 2022. Ekipi është tërbuar dhe thonë se janë dënuar nga një gjykatë kangurësh. Ata thonë se do të luftojnë deri në fund. Por për momentin, ata janë të përjashtuar dhe kjo ngre disa pikëpyetje serioze për të ardhmen e klubit.

Pep Guardiola u është përgjigjur pyetjeve në lidhje me të ardhmen e tij duke shprehur qëllimin e tij për të parë kontratën e tij me Blues, i cili nuk skadon deri në 2021.

Megjithatë, Guardiola gjithashtu ka shprehur vazhdimisht besimin e tij në hierarkinë e Qytetit, kur ata e kanë siguruar atë se nuk kishte asnjë bazë për pretendimet e shqyrtuara nga paneli hetimor i Uefa.

A ndihet Guardiola i lodhur nga ky rezultat? 

Sidoqoftë, është e drejtë të supozojmë se pasi fituan tituj të Premier League me pikë mahnitëse të niveleve që eklipsonin gjithçka që kishte shkuar më parë dhe, përveç kësaj, duke u bërë ana e parë që fitoi të tre trofetë vendas në një sezon të vetëm, Guardiola mund të luftojë për motivim.

Nëse City fitojë Ligën e Kampionëve këtë sezon, Guardiola mund të shkonte gjithsesi. Tani është e pamundur të imagjinohet që ai të qëndrojë dhe, në mesin e thashethemeve të vazhdueshme të interesit nga Juventus dhe dija pothuajse e sigurt e çdo numri të sfidave alternative do të paraqesin vetë, e ardhmja e qytetit të Guardiola do të duket se varet nëse klubi është i suksesshëm në apelin e tyre.

Po për lojtarët?

Sergio Aguero u bë golashënuesi më i lartë i të gjitha kohërave të Manchester Cityt në nëntor 2017. Ne tashmë e dimë që mesfushori veteran David Silva do të largohet në fund të sezonit. Por, shqetësimi është numri i lojtarëve, kontratat e të cilëve do të skadojnë përpara se City të kthehet në Champions League.

Sulmuesi Sergio Aguero është në krye të asaj liste. Marrëveshja e tij skadon në vitin 2021. Marrëveshja e Leroy Sane përfundon në të njëjtën kohë. John Stones ‘skadon një vit më vonë. E njëjta gjë është e vërtetë edhe për Nicolas Otamendi.

Dhe cila nga bollëku i yjeve që janë nën kontratë përtej vitit 2022, si Kevin de Bruyne, Ederson, Bernardo Silva, Raheem Sterling, Bernardo Silva dhe Riyad Mahrez?

Nëse Guardiola largohet, është e lehtë të shihet një numër i lojtarëve duke ndjekur padinë, të cilat mund të largohen nga City me një stërvitje masive të rindërtimit.

Cilat janë implikimet financiare?

Fuditërisht, ky është aspekti më pak i rëndësishëm. Të gjithë e dinë që Qyteti ka pronarë të pasur. Të gjithë e dinë gjithashtu vështirësinë që Manchester United ka provuar të fusë në Champions League kohët e fundit. Arsenali ka humbur tre sezone me radhë. Chelsea nuk ishte në të sezonin e kaluar. Liverpooli nuk arriti të kualifikohej së fundmi në vitin 2015.

Ndoshta vështirësia më e madhe do të jetë humbja e shansit për të fituar pikë koeficienti, që do të thotë që edhe kur të kthehen, Qyteti do të jetë një farë më e ulët nga sa do të pritej të ishte dhe për këtë arsye do ta ketë më të vështirë të arrijë në fazat e fundit të konkursit .

A është fundi i një epoke?

Pronari i Manchester Cityt Sheikh Mansour (majtas) dhe kryetari Khaldoon Al Mubarak morën përgjegjësinë e këtij klubi në 2008. Nëse ky rezultat sheh fundin e kohës së Guardiolës në City, atëherë shënon fundin e një epoke.

Megjithatë, erërat vijnë dhe shkojnë në futboll. Kurdo që të shkojë Guardiola, City do të kishte pasur një punë rindërtimi për të bërë dhe kjo nuk do të ndryshojë, edhe nëse nënshkrimi i lojtarëve mund të jetë pak më i vështirë.

Cështja më e madhe është dëmtimi i reputacionit të City.

Që nga  shkarkimi i Mark Hughes në 2009, City ka kerkuar të bëjë gjërat në mënyrën e duhur. Ata besojnë se, me ndonjë arsyetim, ata kanë një reputacion të mirë.

Nëse kjo aktgjykim mbetet, ajo do të dëmtojë të gjithë punën e mirë që kanë bërë.

Ata u pane duke mashtruar rrugën e tyre drejt trofeve dhe në këtë proces dëmtuan reputacionin e pronarit Sheikh Mansour dhe kryetarit Khaldoon al-Mubarak. Nëse kjo provon të jetë rasti, pasojat do të jenë interesante.

Cfarë kanë bërë ata?

Në fakt, fsheh një numër pagese. Këto ose u janë bërë individëve ose për të fryrë marrëveshje sponsorizimi, të cilat i lejuan klubit të përmbushë rregulloret e lojërave të ndershme financiare.

Ata u sollën në domenin publik nga organizata Football Leaks, i cili shpërndau mijëra email konfidencialë për revistën gjermane Der Spiegel.

Qyteti pretendoi se ata kishin qenë viktimë e një hileje të paligjshme nga njerëz që kishin qëllimin e qartë për të dëmtuar reputacionin e tyre. Ata gjithashtu thanë që postat elektronike po përdoren si bazë për raportet të cilat janë marrë jashtë kontekstit. Ky është akoma qëndrimi i tyre.

A është gara  për pesë më të mirët?
Duke u nisur nga ndeshjet e kësaj fundjave, Chelsea pati një avantazh prej dy pikësh ndaj Sheffield United në betejën për vendin e katërt të Ligës së Kampionëve.

Nuk është plotësisht e qartë se çfarë do të ndodhë nëse City përjashtohet, por nëse Uefa vendos të ruajë katër pikët e Anglisë dhe skuadra në të pestën merr një rezervë, një betejë interesante do të jetë në proces.

Nga Sheffield United në të pestën në Crystal Palace në të 14-in, ka vetëm nëntë pikë që i ndan 10 skuadra. Nga kërkimi që të mos ketë shanse të rikthehet në Champions League, Arsenali do të rikthehet me një goditje.

BURIMI BCC/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje