EMRAT/Transportonin valixhet me para, 2 shqiptarët ‘koka’ e rrjetit në Angli

Ndaje

Mediat e huaja shkruajnë se janë arrestuar 2 shqiptarë për kontrabandën e më shumë se 7 milionë paund në më shumë se 80 fluturime nga aeroportet ne Angli.

Konkretisht, kokat e rrjetit te transoprtit te parave jane dy vëllezër shqiptarë, Jak dhe Gjelosh Kolicaj, te cilet organizuan udhëtime për katër të tjerë që vepruan si korrierë duke transportuar sasi të mëdha parash në bagazhet e tyre.

Jak Kolicaj u denua me 8 vjet burg, Gjelosh Kolicaj me 6 vjet dhe Faton Syberi me dy vjet e pese muaj burg.

Behet fjale per mbi 80 udhëtime qe u bënë nga grupi në mes të nëntorit 2016 dhe janarit 2018, ne shtete përfshirë Belgjikën dhe Greqinë për transportin e mëtejshëm pastaj drejt Shqipërise.

Në shtator 2017, policia i kapi 180,000 paund Faton Syberit ndërsa ai u përpoq të udhëtonte në Selanik nga aeroporti i Stansted. Parate ishin ne valixhe ngjyre kafe, te mbeshtjella me qese dhe brenda nje tjeter valixheje te brendshme.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje