Tag: shqiptare

Zhbllokohet radha e gjatë në Kapshticë, emigrantët shqiptarë kalojnë drejt Greqisë

Të gjithë qytetarët që ndodheshin në pritje për të kaluar në anën tjetër të kufirit prej ditës së djeshme kanë kaluar mëngjesin e sotëm. Kuota...

Nga Shqipëria për në Itali, pasagjerët shqiptarë konfirmohen pozitivë me Covid-19

Mediat italiane raportojnë se 12 pasagjerë të fluturimit Tiranë-Perugia kanë rezultuar pozitivë me Coronavirus. Kjo është edhe arsyeja pse rajoni i Umbrias ka përfshirë edhe...

VIDEO/Kënga “Të ka lali xhan” çmend reperen me famë botërore

Reperja e njohur Cardi B ka realizuar një video live në Instagram, në të cilën është shfaqur duke dëgjuar një ndër këngët shqiptare më...

Mediat greke tregojnë arsyen e shkarkimi të Ambasadores shqiptare

Një nga mediat greke më të njohura në Greqi, ProtoThema ia faturon shkarkimin nga posti si ambasadore të Shqipërisë, Ardiana Hobdarit pikërisht vjedhjes së 100 pasaportave...

Tragjedi me familjen shqiptare/Gruaja gjen bashkëshortin pajetë në garazh, në trup...

Tragjedhi në një familje shqiptare në Itali. Mesohet se një 35-vjeçar shqiptar është gjetur i vdekur nga bashkëshortja në Romë, brenda garazhit të shtëpisë...

EMRI/Shqiptarja zgjidhet për herë të tretë deputete në Kroaci

Shqiptarja nga Prizreni, Ermina Lekaj-Përlaskaj, ka fituar mandatin e deputetes në zgjedhjet që janë mbajtur dje në Kroaci. Do të jetë hera e tretë që...

EMRI/Humb jetën nga një gabim mjekësor studentja shqiptaro-greke

Aleksandra Bistolaki, një 22 vjeçare, ka humbur jetën nga një gabim mjekësor në Greqi. Studentja shqiptaro-greke, e lindur në Korinth, ka kryer në 22 maj...

DETAJE/50 shqiptarë në SHBA humbën jetën nga COVID-19

Numri i viktimave shqiptarë nga Kosova, Mali i zi, dhe Maqedonia e Veriut në ShBA të cilët kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19...

Parlamenti grek jep lajmin: Së shpejti miratohet ligj për punëtorët sezonalë...

Mungesa e punëtorëve sezonalë që shkojnë në Greqi për të mbledhur qershi dhe pjeshkë duket se do ta detyrojë parlamentin e shtetit fqinj të...

Riatdhesohet kush prenoton dhe paguan paketën, ja si qeveria i jep...

Të drejtën për tu kthyer në atdhe në këtë situatë pandemie do ta kenë vetëm ata që kanë para për të paguar biletën e...