REZULTATET PARAPRAKE/ Zgjedhjet në Itali, fitues koalicioni Qendra e Djathtë dhe parti fituese, Lëvizja 5 Yjet

Deri tani janë numëruar 85 për qind e qendrave të votimit në Itali dhe rezultati është:

Për Senatin

Në 51.737 qendra votimi nga 61.401, pas numërimit është kjo situatë:

Lëvizja 5 Yjet                           31,66%,

PD(e majtë-Renci)                  19,46%,

Lega(Mateo Salvini)                18,25%,

Forza Italia(Berluskoni)           14,32%,

Fratelli d ‘Itali                           4.27%,

Liberalet                                  3.31%,

+ Europa                                  2.40%,

Ne me Italinë-UDC                  1.19%,

Italia dhe Europë së bashku    0.53%,

Kurse koalicionet kanë këto rezultate

Koalicioni Qendra e Djathtë   37.53%,

Lëvizja 5 Yjet                           31.66%,

Koalicioni Qendra e Majtë     23.44%

Përfundimi:

Koalicion fitues –                       Koalicioni Qendra e Djathtë

Parti Fituese –                          Lëvizja 5 Yjet

Për Parlamentin

Në 47.072 qendra votimi nga 61,401, pas numërimit është kjo situatë

Lëvizja 5 Yjet                           31,88%,

PD(e majtë-Renci)                  19,15%,

Lega(Mateo Salvini)                18,18%,

Forza Italia(Berluskoni)           13,84%,

Fratelli d ‘Itali                           4.33%,

Liberalet                                  3.47%,

+ Europa                                  2.66%,

Ne me Italinë-UDC                  1.29%,

Italia dhe Europë së bashku    0.57%,

Kurse koalicionet kanë këto rezultate

Koalicioni Qendra e Djathtë   37.06%,

Lëvizja 5 Yjet                           31.88%,

Koalicioni Qendra e Majtë     23.46%

Përfundimi:

Koalicion fitues –                     Koalicioni Qendra e Djathtë

Parti Fituese –                          Lëvizja 5 Yjet

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje