Tag: termeti

Tërmetet në Korçë, Meta nxit autoritetet: Merrni masa të menjëhershme

Situata pas tërmeteve në juglindje vazhdon të jetë e pastabilizuar, kjo pasi 80 familje janë dëmtuar dhe deri tani janë 4 të lënduar. (Kliko...

DETAJE/Tërmetet shkundin Korçën, ka të plagosur dhe dëme të shumta

Lëkundjet e forta të tërmetit me epiqendër në fshatin Mollas të Korçës kanë lënë pas katër persona të plagosur dhe disa shtëpi të dëmtuara. Sipas...

Pritet të ketë tërmete të tjera? Sizmiologu flet për lëkundjet e...

Tërmeti i sotëm që u ndje në zonën e Korçës dhe Kolonjës ka qenë aq i fuqishëm sa është ndjerë edhe matanë kufirit jugor...

FOTO/Shqiptari kthehet në hero, shpëton fqinijin italian nga rrënojat e tërmetit

Një tjetër shqiptar është kthyer në hero, këtë herë në Itali. Bëhet fjalë për Gazmed Hysenaj, shqiptari nga  Fieri, për të cilën ka shkruar Gazeta...

VIDEO/Shpërthen vullkani më aktiv në Europë, tërmet i fuqishëm në Sicili

Vullkani më i madh dhe më aktivi i Europës shpërtheu në Itali pak orë para Krishtlindjeve, duke krijuar probleme për shumë vendas dhe turistë...

Rikthehen lëkundjet e tërmetit në vend, ku ishte epiqendra mëngjesin e...

Lëkundje tërmeti janë ndjerë mëngjesin e sotëm në Shqipëri. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, tërmeti ka patur magnitutë 2.6 ballë. Epiqendra ka qënë Shkodra, konkretisht  11 km...

Tërmeti i lë jashtë, familja me 12 pjestarë në Mat feston...

Festa e Kurban Bajramit i ka gjetur në çadra një pjesë të banoreve të fshatit Dukagjin të njësisë administrative Derjan në bashkinë e Matit,...

Ministrja në familjet e prekura nga tërmeti, akuzon pushtetin vendor

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka vizitoi familjet e prekura nga tërmeti në Vinjoll dhe në Dukagjin të Dibrës. Në zonën e Matit mbi 20...

Tërmeti i fuqishëm në qarkun e Dibrës, ngrihen çadrat për 8...

Ata kishin mbetur në qiell të hapur pas tërmetit të fuqishëm të 11 Gushtit. Bëhet fjalë për 8 familjet nga Mati, të cilëve u...

Zhvendoset epiqendra e tërmeteve, 4 lëkundje të tjera gjatë natës

Tërmetet janë bërë pothuajse të përditshëm dhe godasin në orët e para të mëngjesit. Katër lëkundje tërmeti janë shënuar në orët e para të...