VIDEO/Rama mbledh gazetarët, komunikon vendimin e qeverisë: Lehtësimi për familjet e prekura nga tërmeti

Ndaje

Kryeministri Edi Rama ka dale nje nje deklarate per mediat, ku para gazetareve ka komunikuar vendimet e fundit te qeverise per te menaxhuar situaten pas termetit te 21 shtatorit.

Kryeministri njoftoi se qeveria ka vendosur te marre masa per te lehtësuar rindërtimin e banesave të prekura nga tërmeti. Sipas tij, kjo është pjesë e paketës së vendimeve të sotme marrë në mbledhjen e qeverisë.

Rama shtoi se të gjitha ato familje që janë në kushte të pabanueshme si pasojë e tërmetit të 21 shtatorit nuk do të paguajnë borxhet që kanë ndaj OSHEE dhe ujësjellësit.

Akti normativ i buxhetit garanton edhe përdorimin e kësaj situata emergjinte, parashikon nga taksa e ndikimit në infrastrukturë të të gjithë investimet mbi banesat e dëmtuara nga tërmeti. Përjashtimisht për këtë periudhë të lejohen autoritetet kontraktore, vetëm për famioljet e prekura nga tërmeti për të plotësuar nevojat me procedura prokurimi me vlerë të vogël deri në 1 mln lekë të rinj. ka shumë nevoja që kushtojnë pak, por kanë impakt të rëndësishëm për familjet.

Kemi vendosur të sigurojmë ekzaminim të plotë për ashensorët. Objektivi është që të sigurohemi që ashensorët të plotësojnë kriteret dhe nuk janë impaktuar pas tërmetit. kemi marrë një vendim me impakt afatgjatë që parashikon masa detyruese për ndërtuesit, për një kontratë sigurimi me afat 10 vjet, me blerësit e apartamenteve, mbulon dëmet ndaj të tretëve. Pr/ligji për disa shtesa e ndryshime në ligjin për kontrollin e ndërtimit përcakton se do të kryhet oponencë teknike për cdo godinë publike apo private me akses publik, si edhe do të përcaktojë procedurën e auditit teknik për godina mbi 50 vite të ndërtuara. Goditja sizmike nuk ka dhënë impakt në godinat e reja. Godinat kanë kaluar një test me sukses, sepse të gjitha dëmet, janë regjistruar në godina të vjetra apo shtesa të godinave të vjetra apo grup godinash të viteve ’90.” u shpreh Rama.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/2213609012263869/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje