FOTO/Vrasja e amerikanit, protestuesit nuk përmbahen dhe djegin stacionin e policisë në Minneapolis

Ndaje

Një veprim i gabuar i policise dhe gjithe populli shpertheu ne revolte dhe sot e kesaj dite nuk po arrin te kontrollohet.

Behet fjale per ngjarjen e bujshme te disa diteve me pare ne Amerike. SHBA është shokuar nga vrasja e George Floyd nga tre oficerë policie. Pas kësaj ngjarjeje të rëndë, nisën protestat e dhunshme duke detyruar Gardën Kombëtare të SHBA-së të vendoset në qytetin Minneapolis.

Sipas mediave të huaja protestuesit të cilët po protestojnë prej tre netësh kanë djegur një stacion policie. George Floyd, 46 vjeç vdiq pasi njëri nga policiët i vendosi këmbën në fyt duke i marrë frymën.

Po te bejme nje paralelizem, kjo ngjarje qe ndodh ne Amerike, eshte shume larg realitetit ne Shqiperi, pasi dhe pse dhuna policore eshte deshmuar, faktuar dhe provuar, asnje denim dhe asnje mase nuk eshte marre ndaj tyre.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje