Presidenti i Austrisë shkel rregullat e daljes, kapet nga policia në restorantin e shqiptarit në Vjenë

Ndaje

Presidenti i Austrisë Alexander Van der Bellen ka kërkuar falje pasi qëndroi në një restorant përtej orarit zyrtar te lejuar, nga ora 23:00.

Ai mbeti në restorantin në kryeqytetin e Vjenës, deri pas mesnatës. Z. Van der Bellen, 76, tha që ai kishte humbur gjurmët e kohës ndërsa fliste me miqtë në restorantin italian në qendër të qytetit.

Austria ishte një nga vendet e para në Evropë që ndoqi Italinë në vendosjen e një bllokimi të rreptë.

Ishte gjithashtu një nga të parët që filloi të lehtësojë kufizimet e tij. Takimet e deri në 10 persona janë lejuar që nga fillimi i majit, dhe parqet publike, dyqanet e vogla, dyqanet DIY dhe qendrat e kopshteve kanë qenë të hapura që nga muaji i kaluar.

“Më vjen keq sinqerisht. Ishte një gabim,- tha z. Van der Bellen. “Unë dola për herë të parë që nga bllokimi me dy shoqe dhe gruan time”, ka shkruar ai në Twitter. “Ne atëherë humbëm gjurmët e kohës ndërsa bisedonim.”

Lajmin për kapjen e presidentit në restorant e kanë bërë të ditur gazetat austriake dhe ndërkohë ka njoftuar edhe “Der Spiegel” në Gjermani.

Lokali “Sole” gjendet në zemër të Vjenës dhe është pronë e shqiptarit Aki Nuredini. I hapur në fillim të viteve 80-të, lokali me kuzhinë italiane është një pikëtakim i njohur për artistë, politikanë, kompozitorë, sportistë.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje