SKANDALI/Partneri i Air Albania mashtron biznesmenin turk, zhduken miliona dollarë

Biznesmeni i famshëm, Adnan Polat është mashtruar nga biznesmeni shqiptar, Sinan Idrizi, partner i Air Albania. Kështu shkruan gazeta turke Hurriyet.

Sipas artikullit, thuhet se  Adnan Polat, i cili ishte duke bërë biznes në Shqipëri, u takua me Sinan İdrizi, partnerin e kompanisë Air Albania Airline dhe menaxherin e Flamurtari, një nga ekipet e Super Liges Shqiptare.

Sinan İdrizi i tha Polat se një kompani e quajtur Global Fluids International (GFI) në Shqipëri po bën një biznes shumë fitimprurës dhe mund ta ndihmojë atë nëse dëshiron të blejë kompaninë. Sipas pretendimit, Sinan İdrizi i tha Polat se çmimi i shitjes së kompanisë ishte 17 milion dollarë ose 3.5 milion dollarë (23.6 milion TL me kursin e këmbimit aktual) do të jepen si depozitë, dhe nëse shitja nuk bëhet, depozita do të kthehet.

Polat ka përgatitur një projekt-marrëveshje për blerjen e aksioneve në Nëntor 2016. Pas kontratës, Idrizi tha se zyrtarët e kompanisë po e thërrasin atë dhe se ata donin që paratë të merreshin prej tij në cilësinë e besimtarit, jo përmes bankës. Polat dërgoi tarifën e parapagimit në llogarinë e biznesmenit pas kontratës së shitjes që ata nënshkruan.

Pikërisht kjo shumë i është zhdukur biznesmenit turk, ndaj ai ka vendosur të ngrejë padi.

/DRONI.al/Shkrimi origjinal

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje