Pas dëmshpërblimit Ardian Fullani ngre padi në Strasburg, ja çfarë kërkon

Ish guvernatori i Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani ka ngritur një padi në Gjykatën e Strasburgut për shkarkimin e tij.

Fullani ka paditur Këshillin Mbikqyrës të Bankës dhe Kuvendin. Gjykata e Strasburgut ka sjellë pyetjet nëse janë zbatuar siç duhet procedurat ose jo, gjatë vendimit për shkarkimin e tij.

Sipas Gjykatës së Strasburgut, Ardian Fullani kërkon rikthimin në detyrë, pasi ai pretendon se i janë shkelur të drejtat.

Fullani u arrestua në vitin 2014 me akuzën e vjedhjes duke shpërdorur detyrën për 713 milionë lekë të reja. Më pas, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë votoi për shkarkimin e tij nga posti i Guvernatorit në vitin 2014 dhe u miratua nga Kuvendi, pas skandalit që plasi në Bankën Qendrore, duke kerkuar demshperblim pasuror.

Kujtojmë se ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, mori 56 paga dëmshpërblim nga vendi ku ka punuar më parë.

///DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje