VIDEO/ Gjermania ka 772 mijë vende të lira pune, ja profesionet që kërkohen dhe si të përfitoni

0Shares
0

Teksa theksohet se nuk ka vend për azilkërkues, Gjermania pranon se ka nevoje për forca punë, pasi në të ka shumë vende të lira pune, kryesisht në zonat e industrisë së rëndë.
Në një kronikë të veten, DW bën me dije se aktualisht në Gjermani ka 772 mijë vende të lira pune. Zonat me force pune në kërkim mbeten Bavaria dhe Nurenbergu.
Formimi profesional i mirë, gjuha dhe gjetja e një punëdhënësi që të të garantojë punën janë kushtet për të siguruar vizën e duhur që do t’u mundësojë punën në Gjermani.
“Sot në Gjermani ka 772 mijë vende të lira pune, ndërkohë që numri i vendeve të lira është shtuar në 80 mijë vetëm këtë vit. Sipas një studimi thuhet se për shkak të ndryshimeve demografike deri në vitin 2030 në Gjermani do të mungojnë 8 milionë punëtorë”, thuhet në kronikën e DW.

Gjermania ka nevojë për fuqi punëtore – cilat profesione kërko…

Gjermania ka nevojë për fuqi punëtore – cilat profesione kërkohen?

Publié par DW (Shqip) sur vendredi 15 décembre 2017

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje