Tag: gjermani

Rregulla të reja për aeroportet gjermane, çfarë duhen të dinë qytetarët

Rifillimi i fluturimeve do të thotë ndër të tjera që pasagjerët duhet të planifikojnë më tepër kohë për të shkuar në aeroport. Pasagjerët duhet të...

Një mandat i pestë për Angela Merkelin? DW: Çfarë thonë anëtarët...

Në procesverbalin e Bundestagut lexon “hare dhe duartrokitje nga CDU / CSU”. Ishte një duartrokitje krenare. Sipas parimit: njëra nga ne. Merkeli e ktheu...

EMRI/Një shqiptar në Gjermani humb jetën nga koronavirusi

Një shqiptar ka humbur jetën në Gjermani I prekur prej koronavirusit. Ai quhet Myshur Shabani dhe është nga fshati Gadisht i Gjilanit në Kosovë....

“Erdhi me vizë tek halla e tij në Tiranë”, Gjykata jep...

Gjykata ka dhënë masën “burg pa afat” për 24 vjeçarin nga Taxhikistani i identifikuar si Komron Zukhurov. 24 vjecari u arrestua në Tiranë i...

Duka dhe 270 pasagjerë bllokohen në Gjermani: Kompania anuloi fluturimin pa...

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka prej 4 ditësh ndodhet në Gjermani, ndërkohë që sot teksa priste t’i hipte avionit, kjo kompani udhëtimi...

Kush preferohet të punojë në Gjermani, çfarë thotë ligji i ri...

Ligji i ri i migracionit të fuqisë punëtore të kualifikuar, vazhdon ta mbajë derën të mbyllur për punëtorërt me trajnime më të shkurtra se...

Ligji i ri nga 1 marsi 2020, si të aplikoni për...

Këshilltari i emigracionit nga organizata ‘Plan B’ në Esen, Blerian Kushta-shpjegon ndryshimet që do të sjellë ligji i ri i migracionit dhe procedurën për...

EMRI/Personi i dytë i skeduar nga OFL, lidhja e tij me...

Diten e sotme OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, dy shtetasve, njerit banues në Durrës, dhe i...

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Gjermani, si e mori...

Ministria e Shëndetësisë e Bavarisë në Gjermani ka konfirmuar rastin e parë me sëmundjen e koronavirusit në këtë vend.Bëhet fjalë për një 33-vjeçar nga...

Sqarime për ardhjen në Gjermani, personat mbi 45 vjeç duhet të...

Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Gjermani, Stephan Mayer shpjegon për DW dallimet mes ligjit të ri për fuqinë punëtore...