“Kollaj të thuash maska me detyrim, por me çfarë ta blejnë”, Basha-Ramës: Zbato planin tonë me 5 pika menjëherë

0Shares
0

Menjehere pas votimit ne anetaresi, Lulzim Basha ka dale para gazetareve dhe po mban nje bashkebisedim ne seline blu.

Menjehere, kryedemokrati ka evidentuar problemet qe ka vendi yne dhe insiston ne zbatimin e planit me 5 pika qe PD ka propozuar prej disa javesh. Basha thekson nevojen e kthimit te parave te qytetaret, pasi tani eshte momenti.

Mes të tjerash kryedemokrati komentoi vendimin e qeverisë të komunikuar sot nga kryeministri Rama për mbajtjen me detyrim të maskës edhe në rrugë. Sipas Bashës, është kollaj të thuash mbani maskë, por ajo kushton.

Mungesa e masave nga shteti, Banka Boterore parashikon qe mbi 40% e shqiptareve do te jetojne me me pak se 4 dollare ne dite.  Kemi propozuar qe pensionistet te marrin nje shtese prej 20 mije lekesh ne muaj. Sado te fshihen shifrat e te infektuarve, qytetaret e semure nuk fshihen dot. Blerjet me liste ne farmaci jane sot rregulli, jo perjashtimi.

Po rritet ne menyre te frikshme numri i njerezve qe marrin ilace me liste. Kemi propozuar rimbursimin e plote te paketes se trajtimit te pacienteve me COVID ne kushtet e shtepise.61% e bizneseve ne vend, zero fitime. Sot nuk ka burime financiare për të mbuluar shpenzimet për maskat dhe dezifektantët.

Vetem 4 ditet e fundit jane paguar 1.8 mil euro per inceneratortin dhe 200 mije euro per te Fierit. 74 milion euro Edi Rama ua ka dhene inceneratoreve.Paratë tuaja, paratë e taksave tuaja, Edi Rama vazhdon tju japë inceneratorëve

Pagesa totale per inceneratoret eshte 72 mil euro- 100 mije te poaoune do kishin mundesi te merrnin 160 mije lek te vjetra ne muajKriza nuk përballoher me gënjeshtra dhe teatër të dalë mode.Është e vetmja qeveri në botë që dhe në situatë si ajo e tërmetit nuk e ndal vjedhjen. Me 11 mars, ne mes te pandemise, Edi Rama beri tendera sekrete”,-shprehet Basha.

#LulzimBasha #LIVE – Bashkëbisedim me gazetarët

#LIVE – Bashkëbisedim me gazetarët

Publiée par Lulzim Basha sur Samedi 10 octobre 2020

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje