Po formohet në Jon, çfarë është “medicane” që pritet të godasë rajonin në 18 shtator

0Shares
0

Ndryshimi i papritur i motit me fenomene dhe përkufizime pothuajse të papara për Greqinë mund te sjellin dukuri si ciklone.

Por gjasat janë që uraganit të mos i ngjajë atyre amerikane pasi ujërat e Mesdheut nuk e lejojnë formimin e fenomeneve të tilla. Medicane është në thelb një stuhi tropikale dhe karakterizohet nga reshje të mëdha shiu dhe erëra të forta.

Ciklonët mesdhetarë, të njohur ndërkombëtarisht si Medicanes (nga fjalët Mesdhe dhe uragane) janë një fenomen relativisht i rrallë që ndodh një ose dy herë në vit. Ato kanë shumë të përbashkëta me ciklonet tropikale, pasi erërat e stuhishme vërtiten rreth një “syri”, shoqëruar me shira të rrëmbyeshëm. Megjithëse fenomeni i ngjan një uragani të stilit amerikan, ai nuk mund të karakterizohet nga ky përkufizim, pasi ujërat e Mesdheut nuk lejojnë formimin e fenomeneve të tilla.

Një fenomen i tillë pritet të prekë Greqinë të enjten, sipas meteorologut Klearchos Marousakis.

Çfarë shkruan meteorologu në facebook:

“Mbresëlënëse janë të dhënat e parashikimit të modeleve tona që morëm pak kohë më parë, kur niveli i ulët barometrik që po vërtitet në zonën detare të Italisë së Jugut prej ditësh, tenton të marrë karakteristikat tropikale në ditët e ardhshme. Isshtë e zakonshme në një kohë të tillë që detet tona janë mjaft të ngrohta, të ulëta barometrike që ndërveprojnë për shumë ditë me detin për të marrë sasi të mëdha energjie dhe turbulencë duke marrë formën e një cikloni i cili për gjerësitë tona gjeografike karakterizohet si ciklon mesdhetar për shkak të shtrirjes së kufizuar të tyre. me ciklonet e njohura që formohen në oqeane. 

Përndryshe tiparet e tjera nuk janë shumë të ndryshme.Në video mund të shikoni evolucionin e parashikuar të ciklonit Mesdhetare cila do t’i afrohet vendit tonë të enjten . Nuk ka nevojë të shqetësoheni pasi këto sisteme nuk kanë zona të mëdha detare për të ruajtur koherencën e tyre. Kështu, deri në bregun perëndimor të vendit tonë, ata mund të rezistojnë si ciklone, por evoluojnë si një ultësi barometrike. Gjithashtu mbani në mend se sezoni që po kalojmë tregon një parashikueshmëri shumë të ulët, kështu që gjithçka që ju përmend mund të ndryshojë në çdo kohë. 

Publiée par Klearhos Marousakis sur Dimanche 13 septembre 2020

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje