‘E lehtë të nxjerrësh udhëzime, por ku janë paratë për hapjen e shkollave’?

Ndaje

Qeveria ka marre masat per te siguruar nxenesit dhe mesuesit te cilet kthehen ne shkolla diten e hene.

Por Mjeku Erion Dasho shprehet se per keto masa, duhet nje buxhet i madh, te cilen qeveria nuk e ka bere transparente kjo dhe per te qetesuar me tutje nxenesit, pasi dezinfektimi do te ndodhe çdo ditë.

“Problemi është që për mijëra shkolla që ka Shqipëria, kjo përkthehet në disa miliona Euro çdo muaj: detergjentë, maska (çdo mësues ka nevojë për të paktën 2 maska në ditë), sanitarë shtesë për çdo shkollë, etj. Në rast nevoje, mësimi duhet të zhvillohet online. Ka familje që nuk kanë mundësi të paguajnë pajisje smart dhe lidhje me internet. Miliona të tjera nevojiten”,-shkruan mjeku i njohur.

“Të nxjerrësh vendime dhe udhëzime është e lehtë! Të bësh video propagandistike po ashtu është e lehtë! ur këto “masa” mbeten thjesht në kufijtë e propagandës, rrezikojmë një situatë të dytë si ajo ku qytetari paguan vetë për testin, pacienti paguan vetë për trajtimin në shtëpi, familjari paguan për respiratorin CPAP në spital, kurse komiteti mburret se mjekimi për COVID po jep rezultate të kënaqshme’,-mbyll reagimin e tij ai.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje