“Eshtë bërë porosia për serinë e parë”, Bino zbulon grupet e riskut që do bëjnë vaksinën e gripit falas

Ndaje

Shefja e Epidemologjisë së ISHP-së, Silva Bino zbuloi sot se cilat jane kategoritë qe mund te bejne vaksinen falas kunder virozave te stines ne situaten ku dhe COVIDI eshte prezent.

Kategorite e rrezikuara që janë edhe me te prekshem nga Covid-19, jane “persona me sëmundje kronike, punonjësit shëndetësore, mësuesit apo kujdestarët për fëmijët si dhe fëmijët nga 2 deri 5 vjeç, sepse e trasnsmetojnë më shumë gripin”.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha sot se po punohet për t’u përgatitur për vjeshtën dhe dimrin, stinë në të cilat gripi stinor do i bashkangjitet dhe situatës së shkaktuar nga koronavirusi.

Ndaj tha ministrja, “jemi të angazhuar për rritjen e mbulesës vaksinale ndaj gripit, e cila do të jetë falas për të gjithë kategoritë e rrezikuara, si pjesë e strategjisë tonë për të përballuar situatën e shkaktuar nga COVID19”. “Deri tani kemi bere porosine per serine e pare te vaksinave”.

🔴 #COVID19Të angazhuar për rritjen e mbulesës vaksinale ndaj gripit, #falas për kategoritë e rrezikuara, si pjesë e strategjisë tonë për të përballuar situatën e shkaktuar nga COVID19.

Publiée par Ogerta Manastirliu sur Lundi 3 août 2020

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje