Epidemiologu i njohur shpjegon studimin: Ja si mund të shmanget përkeqësimi i situatës në Shqipëri

Ndaje

I shpeshte me studimet dhe nderhyrjet e tij, epidemiologu Ilir Alimehmeti kete here ka publikuar një studim për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe vendeve të tjera rreth nesh. Sipas tij, rasti i Shqipërisë është ende i menaxhueshëm, edhe pas rasteve të reja të të infektuarve me koronavirus.

Alimehmeti shprehet se në Shqipëri akoma nuk ka një transmetim komunitar të Covid-19, e se infektimet aktualisht janë duke ndodhur në grupe rastesh, të cilat ai i klasifikon me ngjyrën e verdhë të semaforit.

Ndërsa, Alimehmeti thotë se ndryshe është situata në Kosovë, ku transmetimi është në ngjyrë të kuqe dhe situata tashmë ka kaluar në infektim komunitar. Epidemiologu thot se shtetet me grrupe rastesh mund ta rregullojnë gjendjen nëse iu përmbahen këtyre këshillave:

Pra, permes nje thjeshtimi epidemiologjik mund te themi se ne gjuhen e semaforit:

💚 E gjelbër – Raste sporadike me COVID-19 ose aspak raste

💛 E verdhe – Grupe rastesh me COVID-19

❤ E kuqe – Transmetim komunitar i COVID-19

👉 Sipas Raportit te Situates nr. 195 te OBSH (2 Gusht 2020), te bashkengjitur:

💛 Shqiperia – Grupe rastesh

💛 Maqedonia e Veriut – Grupe rastesh

💛 Mali i Zi – Grupe rastesh

❤ Kosova – Transmetim komunitar

❤ Serbia – Transmetim komunitar

❤ Bosnje-Hercegovina – Transmetim komunitar

💛 Po ashtu, si Grupe Rastesh paraqiten edhe vendet e BE-se fqinje si Italia, Greqia, Kroacia, Sllovenia

Pra, shtetet me grupe rastesh jane ende epidemiologjikisht ne gjendje qe te evitojne perkeqesimin e situates duke:

Ruajtur distancen fizike (2 metra)

Ruajtur higjienen e rregullt te duarve

Mbajtur masken nese nuk ruhet dot distanca fizike

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje