Një peticion kundër Dua Lipës, Izraeli ndalon këngët e artistes

Ndaje

Një peticion po bën thirrje që këngët nga  Dua Lipa të ndalohen set transmetuari në Army Radio dhe Galgalatz, pasi këngëtarja ndau në llogarinë e saj në Instagram një postim anti-Izraelit, ku pretendonte se ushtarët e IDF qëllojnë fëmijë.

Mbi 3,000 njerëz kishin nënshkruar peticionin që në mëngjesin e së Mërkurës.
Organizata Im Tirzu kontaktoi Ministrin e Kulturës dhe Ministrin e Mbrojtjes Benny Gantz.

“Në dritën e nxitjes kundër ushtarëve të IDF, antisemitizmi, shpifja e gjakut, teoritë e komplotit dhe shtrembërimet që qëndron në postimin që këngëtarja ndau, nuk është e përshtatshme që një radio stacion i lidhur me IDF të vazhdojë të transmetojë këngët e saj,” shkruajti Im Tirzu në një letër drejtuar dy ministrave.

Postimi i ndarë nga Dua Lipa lexon: “Ndërsa të gjithë janë në humor për të folur për të drejtat e njeriut, kjo është ajo që ndodh çdo ditë në Palestinë, e paguar nga dollarët e taksapaguesit tanë.”

“Djemtë e mëdhenj të këqij të #IDF kënaqen plotësisht duke rrahur dhe qëlluar fëmijët,” vazhdoi postimi. “Ata madje kanë bluza që përshkruajnë një grua palestineze shtatzënë me një snajper në stomakun e saj që lexon‘ 1 të shtëna dy vrasje. “Por mos u shqetëso “,vazhdoi postimi. “Ata janë të gjithë terroristë, kështu që është gjithçka. Ne e kuptojmë plotësisht.

Lipa publikoi albumin e saj debutues të titulluar në vitin 2017 dhe që atëherë ka fituar dy çmime Grammy, një për Artistin më të mirë të ri dhe tre Brit Awards.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje