Austria e para që rihap disa nga dyqanet dhe bizneset kryesore në vend, diçka ndryshon për këto aktivitete

Ndaje

Austria do të rihapë mijëra dyqane të martën ndërsa kërkon të lehtësojë kufizimet e sjella për të penguar përhapjen e koronavirusit.

Qendrat e kopshteve, dyqanet e vogla do të hapen si pjesë e një plani hap pas hapi për të rifilluar ekonominë. Sidoqoftë, rregullat e rrepta të distancimit shoqëror mbeten në fuqi, me njerëz të nxitur të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur.

Austria madje e ka bërë të detyrueshme që njerëzit të mbajnë një maskë në supermarkete dhe farmaci dhe madje ky eshte ndryshimi i pare kryesor per Austrine ne vijim, qe mbase do te kthehet ne model per te gjitha shtetet e tjera.

Disa vende të tjera gjithashtu kanë lehtësuar kufizimet e vendosura mbi pandeminë.

Frika nga një ringjallje vdekjeprurëse

Spanja ka lejuar disa biznese të kthehen në punë, dhe Danimarka po rihap shkollat ​​për fëmijë më të vegjël.

Italia – vendi më i goditur nga Evropa, me më shumë se 20,000 vdekje – do të lejojë që një gamë e ngushtë firmash të rifillojë operimet të martën. Sidoqoftë, Presidenti Francez Emmanuel Macron e ka zgjatur bllokimin atje për katër javë të tjera deri në 11 maj.

Në një adresë televizive, ai tha se kufizimet e tanishme kishin ngadalësuar virusin por jo ta ndalnin ate.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka mirëpritur ngadalësimin e infeksioneve në disa vende evropiane, por paralajmëroi se heqja e kufizimeve ishte shumë herët.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus ka paralajmëruar se lehtësimi i masave shumë shpejt “mund të çojë në një ringjallje vdekjeprurëse”.

Austria ishte një nga vendet e para evropiane që ndoqi Italinë fqinje në vendosjen e masave të rrepta të bllokimit rreth një muaj më parë, dhe qeveria thotë se ka arritur të rrafshojë kurbën e infeksioneve të reja. Deri më tani ka raportuar rreth 14,000 raste dhe 368 vdekje.

BURIMI BCC/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje