FOTO/Zbulohen pikët e plota të jurisë, ndërkombëtarët votuan Elvanën, shqiptarët jo

0Shares
0

Festivali i Kenges vijon ende të jetë çështje diskutimi, kjo pasi ishte thene prej kohesh se fituesja do te ishte Elvana Gjata, por trofeun e djeshëm e rrembeu Arilena Ara me kengen ” Shaj”, duke e lene kengen e Elvanes pas.

Në total ishin 12 këngë që kaluan në finale, të zgjedhura nga juria e përbërë prej: Christer Björkman, këngëtar dhe producent suedez, kompozitori grek Dimitris Kontopoulos, kryetari i delegacionit të Islandës Felix Bergsson, muzikologia shqiptare, Mikaela Minga dhe poetja shqiptare Rita Petro.

Sipas RTSH, e cila ka zbardhur pikët, juria votoi për këngën fituese të Arilena Arës, me një total prej 67 pikësh, pasuar nga vendi i dytë, Elvana Gjata me 64 pikë dhe në vend të tretë, Sara Bajraktari me 50 pikë.

Nga pikët që anëtarët e jurisë dhanë, vërehet se tre të huajt i kanë dhënë nga 18 pikë maksimale, Elvana Gjatës: Si Bjorkman, Kontopoulos edhe Bergsen, dy anëtaret shqiptare, Petro dhe Minga, i dhanë njera tetë pikë dhe tjetra vetëm 2.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje