FOTO/Struktura dhe veprat e Katedrales shpëtojnë, çfarë ka mbetur nga Notre-Dame

Ndaje

Autoritetet në Francë kanë konfirmuar  ditën e sotme,  se struktura e katedrales është “ruajtur”, si ashtu dhe  veprat kryesore të artit nga ndërtesa.

Në një cikël dy-pjesë,  autoritetet vlerësuan bashkëpunimin e “shërbimeve të ndryshme” të shtetit, duke punuar së bashku për nëntë orë për të shuar zjarrin në një nga monumentet më të njohura të Parisit.

“Struktura e katedrales është ruajtur dhe veprat kryesore të artit janë vënë diku të sigurta, falë veprimit të kombinuar të shërbimeve të ndryshme të Shtetit që punojnë së bashku”,-thuhej në njoftimin e zjarrëfikësit.

Laurent Nunez, sekretar i shtetit francez në Ministrinë e Brendshme u tha gazetarëve të martën në mëngjes se zjarri që shkatërroi katedralen e Notre Dame të Parisit të hënën ishte “nën kontroll”.

“Ka ende shpërthime të vogla, procesi i ftohjes është ende në zhvillim e sipër, shpërthime të reja janë raportuar dhe të përfshira menjëherë,” tha ai. “Rreziku i zjarrit tani është përjashtuar, tani është në lidhje me ndërtimin, e di se struktura do t’i rezistojë këtij zjarri të rëndë mbrëmë”.

Deri tani janë parashikuar fonde të mundshme për të mundësuar para për rindërtimin e saj. Përvec markave të njohura Gucci dhe St. Laurent dhe një milliard francez Francois-Henri Pinault premton 100 milionë euro për të ndihmuar rindërtimin e katedralet historike.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje