STUDIMI/Burrat që martohen me gra të zgjuara jetojnë më gjatë

0Shares
0

Studimet e reja zbulojnë se të martohesh me një grua të zgjuar  të zgjat jetën dhe të bën më të lumtur.

Profesor Lawrence Whalley, profesor emeritus i shëndetit mendor në Kolegjin e Mjekësisë dhe Shkencave të Jetës në Universitetin e Aberdinit, tha: ‘Nëse një djalë dëshiron të jetojë një jetë më të gjatë – ajo që duhet të bëjë – është martesa me një grua inteligjente. Nuk ka tampon më të mirë (për çmenduri) sesa inteligjenca. “

Ky studim hulumtues, i bërë nga Universiteti i Aberdeenit, shqyrtoi shëndetin e binjakëve identikë dhe gjeti se një grua inteligjente ishte një faktor i rëndësishëm në mbrojtjen kundër sëmundjeve. Ata përcaktuan se burrat që zgjedhin të martohen me gra të zgjuara jetojnë më gjatë dhe më të lumtur, dhe kanë më pak gjasa të vuajnë nga sëmundja e Alzheimerit dhe depresionit.

Hulumtimet kanë zbuluar se lojërat e trurit sfiduese, të tilla si puzzles, fjalëkryq mund të ndihmojë për të shmangur Alzheimer dhe sëmundje të tjera. Përveçse kësaj, gratë e zgjuara janë stimul për të stërvitur trurin.

Disa burra që ishin martuar me këto gra zgjuar treguan se nuk vuajnë nga ndonjë simptomë të ndonjë sëmundjeje. Në fakt, ata ishin të vendosur të ishin “shumë inteligjentë” dhe plotësisht funksionalë.

Nxitja e burrave dhe grave për të vlerësuar trurin e një femre mbi bukurinë e saj është e ndërlikuar. Kjo ka qenë prej kohësh një çështje e rëndësishme feministe dhe një që është kuptuar mirë nga shumica e njerëzve.

Vajzat që rriten duke u krenuar në inteligjencën e tyre janë më të fuqizuara dhe të pavarura. Djemtë që ndajnë këtë mentalitet kanë marrëdhënie më të mira me gratë.

Megjithatë, ky hulumtim sugjeron që një njeri që sheh në fillim inteligjencën kur zgjedh gruan e tij mund të ketë benefite në shëndetin e tij fizik dhe mendor, si dhe në shoqëri.

ARTIKULLI ORIGJINAL/DRONI.al

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje