Basha thirrje qeverisë dhe i rikujton disa kërkesa themelore: Ja pse është rritur numri i infektimeve me COVID-19

0Shares
0

Lideri i opozitës Lulzim Basha në një konferencë për mediat u shpreh se një nga arsyet e përhapjes së COVID-19 është mungesa e testimeve.

Gjatë fjalës së tij Basha theksoi se në shkolla vazhdojnë infektime masive, ndërsa shton se shqetësues mbetet mungesa e raportimeve si edhe mungesa e reagimit nga instancat.

2 krizat janë shëndetësore dhe ekonomike. Kam marrë me qëindra mesazhe këto ditë nga qytetarët të cilët thonë çlodhesh ai ska bërë gjë për 7 vite e sdo bëjë në këto pak muaj. dua tu them qytetarëve sdo lodhem se situata po përkeqësohet çdo ditë. Nuk do lodhem duke përsëritur kërkesën se shteti shqiptar tu kthejë paratë e taksave të tyre, në formën që po marrin qytetarët e vendeve të tjera.

Qindra qytetarë se bëjnë dot testin e  Covid edhe pse kanë nevojë të tjerë skanë mundësi financiare.

1 në 3 shqiptarë nuk siguron dot ushqim të mjaftueshëm. Situata është rënduar tani që e dimë që qindra kryefamiljarë kanë humbur vendin e punës. Bizneset në prag falimentimi. Sdo lodhem së përsërituri që shteti shqiptar të kryejë detyrimin ndaj taksapaguesëve dhe të vërë në lëvizje fondet.

Mbështetje e sistemit shëndetësor, shqipëria me vendin më të ulët në europë. Paratë janë por vidhen në vend që të shkojnë për teste. numri i rasteve është shtuar dhe numri i testimeve ka rënë. Krim.

2. rimbursim për pacientët që trajtohen në shtëpi“, tha Basha. Asnjë medikament për trajtimin e COVID nuk rimbursohet dhe ky është krim i pafalshëm. Mijëra pacientë që trajtohen në shtëpi në mënyrë ambulatore duhet të kenë urgjent mbështetjen e shtetit me rimbursimin total të medikamenteve,” theksoi Basha që në krye të konferencës së përditshme për shtyp nga selia e PD-së.

Basha ka bërë thirrje sërish që qeveria të zbatojë planin me 5 pika të propozuar nga PD-ja për të mbështetur qytetarët.

#LulzimBasha #LIVE – Bashkëbisedim me gazetarët

#LulzimBasha #LIVE – Bashkëbisedim me gazetarët

Publiée par Lulzim Basha sur Samedi 17 octobre 2020

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje