Dita e Demokracisë/Yuri Kim mesazh shqiptarëve: Duhet transparencë për të dhënat e Covid-19

Në ditën ndërkombëtare të demokracisë, ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim ka deklaruar se çdo qytetar ka të drejtë të marrë pjesë në proceset e vetëqeverisjes demokratike.

Kim shprehet se shtetet demokratike janë të përgjegjshme para qytetarëve të tyre dhe respektojnë sundimin e Ligjit, mbrojnë jetën dhe pronën.

Në mesazhin e ambasadës amerikane veçohet sfida e shteteve demokratike me pandeminë e koronavirusit. Në mesazh thuhet se shtetet demokratike janë të lira të përgjigjen ndaj pandemisë, ndërsa autoritarët kanë prioritet vetëm mbrojtjen e pushtetit të tyre. Ajo vë theksin në aksesin e qytetarëve në informacionin mbi pandeminë që nuk duhet censuruar nga qeveritë.

“Sot, bota lëkundet nga një prej krizave më të mëdha të shëndetit publik në kohët moderne. Demokracitë, qeveritë autoritare dhe diktaturat sfidohen njësoj nga pandemia e koronavirusit, por vetëm demokracitë janë të lira të debatojnë hapur se si të përgjigjen. Ndërkohë, autoritarët e çdo shiriti mbeten të vërtetë për tu formuar. Prioriteti i tyre i parë nuk është shëndeti publik, por mbrojtja e pushtetit të tyre. Ata nuk pranojnë t’u përgjigjen pyetjeve të vështira. Ata mbjellin dezinformimin, zgjerojnë mbikëqyrjen masive dhe pezullojnë shtetin e së drejtës. Njerëzit vuajnë kur drejtuesit e tyre janë përgjegjës vetëm ndaj vetvetes ose ndaj partive që kontrollojnë.

Në të kundërt, demokracitë lulëzojnë në kohë fatkeqësish. Për shkak të lirisë së shprehjes dhe barazisë së të gjithë personave para ligjit, qytetarët e shoqërive demokratike janë në gjendje të përballen së bashku me problemet e shëndetit publik. Individët në kombet demokratike kërkojnë qasje në informacion në mënyrë që ata të mund të mbrojnë veten dhe të tjerët. Dhe shoqëritë që përqafojnë barazinë përpara ligjit e jetojnë atë besim duke ndërmarrë hapa aktivë për të promovuar pjesëmarrjen dhe mbrojtjen e plotë të të gjithë njerëzve.

Shoqëritë demokratike respektojnë të drejtat e njeriut dhe janë më paqësore, më prosperuese dhe të sigurta. Ne qëndrojmë me njerëz kudo që kërkojnë të jetojnë të lirë, të sigurt dhe me dinjitet nën qeveritë demokratike”, thuhet në mesazh.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje