Koronavirusi/Mjeku epidemiolog jep tjetër lajm të mirë: Ato dorezat hiqini po patët mundësi

0Shares
0

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti ka ndare nje lajm te mire me gjithe ndjekesit e tij.

Shume aktiv me keshilla dhe mendime lidhur me koronavirusin,  epidemiologu kete here, duke iu referuar studimeve te fundit, shkruan se tani mund te hiqen dorezat, pasi koronavirusi nuk transmetohet me lehtesi mes prekjes se objekteve qe mendohet te jene ne infektuara.

Sipas CDC, rastet e vetme kur duhen vene doreza jane atehere kur kujdesemi per nje person te semure, si dhe kur jemi ne ambjente spitalore ku ka risk te larte per infeksione qe qarkullojne.

“Veshja e dorezave jashtë këtyre rasteve (për shembull, kur përdorni një karrocë tregtare ose përdorni një ATM) nuk do t’ju mbrojë domosdoshmërisht nga marrja e COVID-19 dhe ende mund të çojë në përhapjen e mikrobeve. Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten nga mikrobet kur bëni gabime dhe pasi të dilni jashtë është që rregullisht t’i lani duart me sapun dhe ujë për 20 sekonda ose të përdorni sanitizuesin e duarve me të paktën 60% alkool”,-thuhet ne keshillat e qendres.

Ja postimi i epidemiologut

Lajm i mire miqte e mi! 🙏

 CDC (Centers for Disease Control and Prevention – USA) tani informon se virusi nuk trasmetohet me lehtesi permes prekjes se objekteve apo siperfaqeve te infektuara!

➡️ Megjithese eshte ende e mundur, kjo mundesi eshte zbuluar qe eshte shume me e vogel se sa mendohej fillimisht.

🧤 Pra, ato dorezat hiqini po patet mundesi!

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje