Albpetrol uli pagat, punonjësit nisin protestat në Fier

Ndaje

Pas denoncimit te djeshem nga ish-deputeti Luan Baçi, sot punonjesit e Albpetrol kane dale ne proteste.

Rreth 250 punëtorë të AlbPetrolit në qytetin e Fierit  po protestojne për shkak të pagave. Punonjësit kanë qenë çdo ditë në krye të detyrës, por do të marrin vetëm pagën e luftës.

Punonjësit që kanë me një vjetërsi mbi 30 vjet në Albpetrol mesohet se do te hiqen nga puna dhe do t’iu mbahen pagat. Ata janë shprehur te indinjuar nga ky vendim që do ti trajtojë me 50-60 % të rrogës mujore në një kohë që kanë punuar si zakonisht me 8 orë në ditë.

Sipas këtij vendimi kërkohet pa asnjë motiv të reduktohen në 60% të pagave dhe largim nga puna. Punëtorët janë njoftuar për ulje të pagave dhe suprimim të vendit të punës nga administratori i Albpetrol.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje