Zbulohet dokumenti sekret, ministrat në Angli u paralajmëruan për Koronavirusin një vit më parë

Ndaje

Britania e madhe po i afrohet shifres se larte te 20 mije te viktimave nga koronavirusi, ndersa vendi pritet te lehtesoje masat ne disa zona qe nuk kane rrezik.

Por eskpertet vleresojne se ne Britani ende ka nevoje per nje monitorim te situates dhe vendosjes se rregullave te higjienes.

Mediat britanike (The Guardian) kane zbuluar nje dokument nderkohe i cili lidhet me paralajmerimin qe u eshte bere ministrave dhe zyrtareve te qeverisë lidhur me pandeminë që është aktualisht.

Dokumenti i Zyrës së Kabinetit, i cili është më shumë se 600 faqe, jo vetëm që analizoi rrezikun e një pandemie virale të gripit, por gjithashtu adresonte në mënyrë specifike potencialin për një shpërthim koronavirusi (Sars dhe Mers), megjithëse e konsideronte këtë si potencialisht shumë më pak të dëmshme.

Në realitet, Mbretëria e Bashkuar po merret me një hibrid të të dyve, duke shtruar pyetje të mëtejshme nëse ministrat ishin mjaft të shpejtë për të njohur rreziqet dhe ishin në gjendje të mbështeteshin në ato që përgatitjet ishin tashmë në vend.

Disa nga pikat që dokumenti përfshinte:

• Një pandemi do të luante deri në “tre valë”, me secilën valë që pritet të zgjasë 15 javë … “me javët e pikut që ndodhin në javët 6 dhe 7 në secilën valë”.

• 50% e popullsisë do të infektohej dhe do të pësonin simptoma të gripit pandemik gjatë një ose më shumë valëve. Numri aktual i personave të infektuar do të ishte më i lartë se fillimi, pasi do të kishte një numër rastesh asimptomatike.

• Një pandemi e virulencës së moderuar mund të çojë në 65.600 vdekje.

• Kostoja e mundshme për Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë 2.35 tn.

• Edhe pas përfundimit të pandemisë, ka të ngjarë që do të duheshin muaj apo edhe vite që shërbimet shëndetësore dhe të kujdesit shoqëror të shërohen.

• Do të ketë një zemërim të konsiderueshëm publik mbi çdo trajtim të dobët të perceptuar të përgatitjeve të qeverisë dhe përgjigje ndaj emergjencave.

The Guardian/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje