Si të shmangen aksidentet rrugore në vend, ministri Lleshaj propozon testin e “idiotit” për shoferët

Ndaje

Aksidentet rrugore mbeten problem në vendin tonë, dhe ndaj kjo teme mbi sigurine rrugore bëri bashkë  Ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj, ministren e Infrastrukturës, Belinda Ballu, kreune  Policisë së Shtetit, Ardi Veliu si edhe kryebashkiakë e ekspertë të fushës.

Në fjalën e tij ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj bëri edhe një rrezume se çfarë parashikohet të bëhet në të ardhmen për të shmangur sa më shumë aksidentet.   Prandaj po bëhet hartimi I një pakete të plotë masash me të cilat synojnë të bëjnë ndërhyrje të rëndësishme të Kodit Rrugor.

Ministri I Brendshëm propozon se ka ardhur koha dhe për të implementuar dhe testin e “idiotit” që apilkohet dhe në Gjermani

“Vetëm për një javë janë hequr 371 leje drejtimi dhe ende persiston një lloj sjelljeje në rrugë e papranueshme. Bie në sy një sjellje agresive në rrugë. Kemi ende përdorues rruge që nuk e meritojnë lejen e drejtimit që kanë. Ka ardhur koha të mendojmë për teste psikologjike për drejtuesit e mjetit që verifikojnë stabilitetin psikologjik të tyre. Në Gjermani quhet testi i “idiotit” .

Gjithashtu propozohet që çdo drejtues të ketë kartelë të tij biografike.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje