Qeveria May e paaftë? Çështja ‘Brexit’ vë në rrezik sërish kryeministren

Ndaje

Qeveria e Mayit Theresa do të  përballet me një tjetër votim, pasi deputetët hodhën poshtë marrëveshjen e kryeministres për Brexit.

Partia Laburiste propozoi idene për të zhvilluar zgjedhje të përgjithshme pasi marrëveshja që përcakton kushtet e daljes së Britanisë nga BE u refuzua me 230 vota.

Megjithatë, një figurë e lartë e partisë ka sugjeruar se nuk ka gjasa të ketë sukses ky votim,  pasi kundërshtarët e DUP dhe Tory të Irlandës së Veriut do të mbështesin kryeministren.

Votimet pritet të mbahet rreth orës 19:00 sot.

Zonja May i ka thënë deputetëve se do të kthehet me një plan alternativ javën e ardhshme, me kusht që ajo të mbijetojë me zgjedhjet e votimet.

“Shtëpia ka folur dhe kjo qeveri do të dëgjojë,” tha ajo të martën në mbrëmje, duke ofruar bisedime ndërpartiake për të përcaktuar një rrugë përpara.

Çfarë ndodh më pas?

Deputetët janë të vendosur për të debatuar mocionin e besimit për rreth gjashtë orë pas pyetjeve të Kryeministres në orën 12:00 GMT, me udhëheqësin e Laburstivë Jeremy Corbyn duke thënë se kjo do t’u lejojë atyre të japin verdiktin e tyre mbi “paaftësinë e kësaj qeverie”.

Korrespondenti politik i BBC Iain Watson thotë se nëse kryeministrija e kupton sfidën, ajo do të fillojë një seri takimesh me “parlamentarët e lartë” të enjten.

Ai tha se zonja May kishte për qëllim të mbante “linjat e kuqe” të saj – duke përjashtuar kërkesën e Laburistëve për një bashkim doganor me BE – me burimet që sugjeronin kompromis për këtë do të rrezikonin dorëheqjen e kabinetit.

BBC

DRONI.al

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje