Dorëzohet Trump, gazetari i CNN fiton të drejtën të hyjë në Shtëpinë e Bardhë

Një gjyqtar në Uashington ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë të lejojë hyrjen e gazetarit të CNN, Jim Acosta, pasi u revokua nga Shërbimi Sekret i SHBA.

Urdhri i gjyqtarit thotë se Shtëpia e Bardhë duhet të zbatojë vendimin, dhe ndërkohë padia e CNN kundër Donald Trump vazhdon.

Gjykatësi tha se vendimi i Shtëpisë së Bardhë ka shkelur të drejtën e gazetarëve për procesin e duhur dhe lirinë e fjalës.

Duke folur jashtë gjykatës, z. Acosta vlerësoi vendimin dhe u tha gazetarëve “le të kthehemi në punë”.

Forcat qeverisëse e detyrojnë zyrën e shtypit të Shtëpisë së Bardhë që përkohësisht të lejojë rikthimin e Acosta. Avokati i zotit Acosta e quajti vendimin “një ditë e madhe për ndryshimin e  gazetarisë”.

Në një deklaratë, CNN tha: “Ne jemi të kënaqur me këtë rezultat dhe ne presim me padurim një rezolutë të plotë në ditët e ardhshme.

“Falënderimet tona të sinqerta për të gjithë ata që kanë mbështetur jo vetëm CNN, por shtypin amerikan të lirë, të fortë dhe të pavarur”.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje