VIDEO+FOTO/Zjarr në Muzeun Kombëtar, shkaktohen dëme kolosale

Ndaje

Muzeu më i vjetër dhe më i rëndësishëm historik dhe shkencor i Brazilit u dogj nga zjarri dhe pjesa më e madhe e arkivit të saj prej 20 milion artikuj mendohet të jetë shkatërruar.

Zjarri në Muzeun Kombëtar 200-vjeçar të Rio de Janeiro filloi pasi u mbyll për publikun të dielën. Nuk pati njoftime për dëmtime, por humbja ndaj shkencës, historisë dhe kulturës braziliane ishte e pallogaritshme, thanë dy prej zëvendës drejtorëve të saj.

The fire began after the museum closed

Ishte muzeumi më i madh i historisë natyrore në Amerikën Latine. Ne kemi koleksione të paçmueshme. Koleksione që janë mbi 100 vjeçare, “tha për gazetën G1, Cristiana Serejo, një prej zëvendës-drejtorëve të muzeut.

Luiz Duarte, një tjetër zëvendës-drejtor, i tha TV Globo: “Kjo është një katastrofë e padurueshme. Aty kishte 200 vjet trashëgimi të këtij vendi. Është 200 vjet kujtesë. Është 200 vjet shkencë. Është 200 vjet kulturë, e arsim.”

TV Globo raportoi gjithashtu se disa zjarrfikës nuk kishin ujë të mjaftueshëm për të luftuar flakët.

A screengrab of aerial footage of the museum from Monday morning.

SI NISI ZJARRI?

Nuk  e qartë se si filloi zjarri. Muzeu ishte pjesë e Universitetit Federal të Rio, por kishte rënë në shkatërrim gjatë viteve të fundit.

Koleksionet e tij mbresëlënëse përfshinin sende të sjella në Brazil nga Dom Pedro I – regjizori princ portugez i cili shpalli pavarësinë e atëhershme të kolonisë nga Portugalia

– artefaktet egjiptiane dhe greko-romake, “Luzia”, një skelet 12,000 vjeçar dhe më i vjetër në Amerikë , fosilet, dinosaurët dhe një meteor i gjetur në vitin 1784.

Disa prej arkivit u ruajtën në një ndërtesë tjetër, por shumica e koleksionit besohet se janë shkatërruar. Presidenti i Brazilit, Mishel Temer, e ka quajtur humbje “e pallogaritshme”.

“Sot është një ditë tragjike për muzeologjinë e vendit tonë”, ka shkruar ai twitter. “Dyqind vjet hulumtim dhe njohuri pune u humbën”.

Burimi:CNN

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje