Video/Takimi i delegacionit kosovar me Mogherinin, Kosova plotëson kriteret për vizat

0Shares
0

Ditën e sotme delegacioni kosovar të prirë nga presidenti Hashim Thaçi, pasuar nga kryeministri Ramush Haradinaj, kryeparlamentari Kadri Veseli, Ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli dhe zëvendëskryeministrat Dardan Gashi dhe Fatmir Limaj, kanë shkuar në Bruksel për të takuar përfaqësuesen e Lartë e BE-së, Federica Mogherini.

Më pas, Mogherini ka takuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe në fund ka takuar bashkë presidentin kosovar Hashim Thaçi dhe atë serb, Aleksandar Vuçiq.

Komisioni Evropian do të takonte delegacionin lidhur me përfundimin nëse Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet nga procesi i dialogut për liberalizim vizash.

Lidhur me këtë, ka folur  Dimitris Avramopoulos, Komisioneri Evropian për Migracionin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë. Ai është shprehur se Kosova ka arritur progres dhe kriteret për liberalizim vizash janë plotësuar.

Një kapitull i rëndësishëm në historinë tonë të përbashkët: Kosova i plotëson kriteret për liberalizim të vizave”, ka thënë Avramopoulos.

(Më poshtë janë pamjet nga këto takime gjatë ditës së sotme në Bruksel marrë nga Klan Kosova)

Mogherini pret delagacionin nga Kosova

Mogherini pret delagacionin nga Kosova

Publiée par Klan Kosova sur Mercredi 18 juillet 2018

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje