TABELAT/ Itali, ja rezultati përfundimtar i zgjedhjeve, si ndahen vendet në Senat e Dhomën e Deputetëve

Zgjedhjet rajonale në Itali kanë përfunduar, së bashku me numërimin e votave dhe ndarjen e ulëseve si në Senat ashtu edhe në Dhomën Deputetëve. Fituesit e mëdhenj të këtyre zgjedhjeve duket se janë partitë e djathta dhe të ekstremit të djathtë.

Lëvizja “5 Yjet”, është partia që ka dalë fituese nga këto zgjedhje. Më pas vjen PD e Matteo Renzit, i cili dje dha dorëheqjen nga drejtimi i saj.

“La Lega” e Matteo Salvinit është partia e tretë e dalë nga zgjedhjet parlamentare dhe “Forza Italia” e Silvio Berlusconit është partia e 4-të më e madhe në Itali.

 

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje