Problemi SHBA-Meksikë, Trump gjen zgjidhjen: Arrihet marrëveshja për të shmangur tarifat

Ndaje

Meksika ka rënë dakord të marrë “hapa të paprecedentë” për të ndihmuar në frenimin e rrjedhës së emigrantëve në SHBA në mënyrë që të shmangen tarifat tregtare të kërcënuara nga Presidenti Donald Trump.

Z. Trump zbuloi se ishte arritur një marrëveshje për të pezulluar tarifat “për një kohë të pacaktuar”.

Ai kishte kërcënuar të zbatoheshin detyrimet e importit prej 5%, duke u rritur çdo muaj, nëse Meksika nuk do të frenonte migrimin.

Tarifat duhej të hyjnin në fuqi të hënën.Marrëveshja u konfirmua nga Sekretari i Jashtëm i Meksikës, Marcelo Ebrard dhe vjen në fund të tri ditëve të negociatave, gjë që e pa Uashingtonin të kërkonte një goditje ndaj emigrantëve të Amerikës Qendrore.

Z. Trump i kapi anëtarë të partisë së tij në befasi, kur njoftoi tarifat e propozuara javën e kaluar.

Ai kishte deklaruar një emergjencë në kufirin SHBA-Meksikë në shkurt, duke thënë se ishte e nevojshme për të trajtuar atë që ai pretendonte ishte një krizë me mijëra migrantë pa dokumente që kalonin kufirin.

 

Loading...

Leni një përgjigje