FOTO/Çmenduria e rrjeteve sociale, sfida ‘me sy të mbyllur’ po vë në rrezik njerëzit

Ndaje

Një 17-vjeçare ka shkaktuar një aksident në autostradë pasi i jepte makinës me sy të lidhur frymëzuar nga sfida ‘Bird Box’, filmit i cili është kthyer në trend.

Bazuar në filmin horror të Netflix ku luan Sandra Bullock, filmi tashmë është kthyer në sfidën e mediave sociale. Sfida detyron njerëzit të kryejnë veprime me sy të mbyllur pasi duhet të shmangin ‘përbindëshin’ që synon verbimin.

Të hënën pasdite, adoleshentja e paidentifikuar kaloi në autostradë me sy të mbuluar. Sipas departamentit të policisë Layton, ajo shpejt u fut  në korsi të tjera dhe goditi një tjetër makinë.

Askush nuk u lëndua në aksident ndërsa policia bën thirrje që të mos e lëndojnë veten duke u ndjekur tematikën e filmit.

Filmi ‘Bird Box’ flet për një armik të padukshëm të njerëzve, i cili sapo përballet me syte e  tyre, i detyron ata të vrasin veten.

K.Balliu/DRONI.al

Loading...

Leni një përgjigje