102 vjeç/ Ndërron jetë fotoreporteri profesionist!

Ndaje

Fotoreporteri i mirënjohur i SHBA David Douglas Duncan ka ndërruar jetë në moshën 102 vjeçare në Francë pas një karriere të pandërprerë që zgjati më shumë se 60 vjet. Duke botuar mbi 20 libra, shumë artikuj dhe qindra mijëra imazhe, Duncan ishte një nga fotoreporterët më të mëdhenj në botë.

Lindur në vitin 1916, Duncan mori hapin e parë në fotolajmin duke studiuar arkeologjinë në Universitetin e Arizonës. Në vitin 1934 atij iu dha një aparat Bakelite Univex nga motra e tij në ditëlindjen e tij dhe e përdori për të xhiruar një zjarr në hotelin në qendër të Tucson.

Pas shpërthimit të parë emocionues në foto, Duncan iu përkushtua fotografisë më 1938, më vonë duke treguar sa herë:

Pikëpamjet ishin kudo në 1938. Tregimet e fotografive ishin praktikisht të panjohura. Tregjet e fotografive ishin si një shaka.Djemtë dhe vajzat që i përdornin kamerat për të reflektuar dhe interpretuar këtë botë të ndryshuar, krijuan një jetë të re nomade dhe kor, një fotoreporter”.

Pas viteve të ndriçimit dhe rrjetëzimit, Duncan u njoh si fotograf profesionist kur u regjistrua në Korpusin Detar të SHBA në Miami në vitin 1943 dhe u bë një fotograf luftarak. Ai kryente detyra në Ishujt Solomon dhe në Paqësorin Perëndimor.

Dy nga imazhet e famshme të Duncan janë kandidati presidencial Richard Nixon duke iu përgjigjur një pyetjeje në një konferencë shtypi në vitin 1968 dhe po Nixon duke qëndruar vetëm në dhomën e tij të hotelit duke shkruar fjalimin e tij të pranimit.

Në  100 vjetorin e  Duncan në vitin 2016, fotografi Louie Palu tha: “Fotot e Duncan ofrojnë një moment të qetë reflektimi në një periudhë traumatike të të gjithë atyre gjërave prej të cilave  mund të mësojmë, dhe shpresojmë se kurrë nuk do ti përjetojmë.

 

 

 

Loading...

Leni një përgjigje