Tag: virusi

Paralajmërimi i epidemiologut: Gabimi që bëhet në shkolla, ja çfarë duhet...

Epidemiologu Ilir Alimehmeti i ftuar në “ABC-ja e mëngjesit” foli për situatën e koronavirusit në shkollë. Epidemiologu sqaroi se në këtë fazë të koronavirusit...

OBSH ka prova të reja për Covid 19: Njerëzit pa simptoma...

Organizata Botërore e Shëndetit  beson se përhapja e koronavirusit nga njerëzit pa simptoma është "e rrallë". Maria Van Kerkhove, udhëheqësi teknik i OBSH-së në COVID-19...

VIDEO/Vetëm në 30 minuta, eksperimenti japonez tregon sa shpejt përhapet virusi...

Një video virale nga Japonia synon të tregojë sesa lehtë mikrobet dhe viruset mund të përhapen në restorante kur vetëm një person është i...

Pedagogia e Oxford: Vaksina e koronavirus mund të jetë gati në...

Një profesoreshë e Oksfordit ka pohuar se një vaksinë për Covid-19 mund të jetë gati deri në vjeshtë. Sarah Gilbert është profesore e vaksinologjisë në...

Ndoshta e keni kaluar koronavirusin, 8 shenja të qarta që organizmi...

Nëse keni pasur forma të buta të këtyre simptomave, me siguri me sukses vetë jeni përballur me koronavirusin. Hulumtimi i bërë në Universitetin e...

Receta e ministrit izraelit ndryshon nga bota: Izolojmë të moshuarit dhe...

Kjo është receta e ministrit izraelit të Mbrojtjes, Naftali Bennett, i cili postoi një video me 'këshilla', e cila eshte totalisht ndryshe nga se...

Koronavirusi/Çfarë është “imuniteti i tufës” dhe pse po flitet kaq shumë...

Nga Corriere della Sera I ashtuquajturi “Imunitet i tufës” është një mekanizëm sipas të cilit, kur shumica e një popullate është imune ndaj një infeksioni...

Pedagogia shqiptare në Oxford: Ja pse sapuni vret virusin më mirë...

Ndërkohë që shumë njerëz nuk binden se sapuni është më efektiv se alkooli, pedagogia shqiptare në Oxford ka treguar disa këshilla për të treguar...

26-vjeçarja me koronavirus në Itali: Dy ditët e para ishin më...

Temperaturë të lartë dhe ftohje. Keto jane simptomat për Erikën, 26-vjeçaren nga Torino, e cila ka rezultuar pozitive ndaj koronavirusit. Në një lidhje direkte me...

LAJM I FUNDIT/Shkon në 10 numri i të prekurve nga koronavirusi...

Shkon në 10 numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri. Sipas informacioneve zyrtare, njeri eshte i shtruar ne Durres. “"Janë testuar 114 persona, janë...