VIDEO/Vetëm në 30 minuta, eksperimenti japonez tregon sa shpejt përhapet virusi në restorant

Ndaje

Një video virale nga Japonia synon të tregojë sesa lehtë mikrobet dhe viruset mund të përhapen në restorante kur vetëm një person është i infektuar.

Eksperimenti simulon atmosferën në një restorant ose në një anije lundrimi. Kjo eshtë realizuar nga organizata e transmetimit publik NHK në bashkëpunim me ekspertë të shëndetit.

Videoja tregon 10 persona që hyjnë në restorant, me një të veçuar si personi i “infektuar”. Locion përfaqësonte grimcat e një kollë në dorën e dikujt, dhe çdo gjë që binte në kontakt me të do të shfaqej më vonë nën një dritë ultraviolet.

Subjektet u lanë të lirshëm në bufe për 30 minuta.

Në fund të eksperimentit, locion kishte shkuar kudo. Subjektet u shfaqën të tronditur kur drita zbuloi se locion tani ishte në duart e çdo pjesëmarrësi. Disa madje e kishin në gojë.

Sipas NHK, “infeksioni” ishte përhapur nëpër enët nga duart, duke përfshirë kapakët e ushqimit, pllakat dhe dorezat e pijeve.

CNN/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje