Tag: studimi

Lajme të mira/Asimptomatik, simptomatik dhe rastet e rënda, epidemiologu zbulon kur...

Epidemiologu, Ilir Alimehmeti ka analizuar serish situatën e COVID-19 në vend. Në rrjetin social “Facebook” epidemiologu ka dhënë detaje se kur rastet asimptomatike, rastet e...

E pohon studimi: Vetëm 8% e të prekurve nga Covid infektojnë…janë...

Një studim i fundit shkencor indian, i botuar më 30 shtator në revistën Science , përparoi tezën, bazuar në kërkime specifike epidemiologjike, se shumica...

Pezullohet përkohësisht një nga studimet për zhvillimin e vaksinës për COVID-19,...

Studimet në fazat e fundit të vaksinës së mundshme të kompanisë AstraZeneca për COVID-19, janë pezulluar përkohësisht ndërsa kompania heton nëse një sëmundje “e...

Cilat shtete e vuajtën më shumë situatën e krijuar nga Covid-19?...

Gjatë kësaj periudhe të pazakontë e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, njerëzit kanë bërë pyetje të shumta të tipit “Sa impakt pati Covid-19 mbi...

Kur shërohesh plotësisht nga COVID-19? Studimi i fundit nxjerr të dhëna...

Pothuajse tre të katërtat e pacientëve kanë raportuar simptoma të COVID-19, edhe tre muaj pas shërimit. Ky është rezultati i publikuar nga një studim...

“Do jetë gati në 2021”, Instituti gjerman Robert Koch shpjegon pse...

Instituti gjerman i Epidemiologjisë pret që deri në fillim të vitit 2021 do të jenë në dispozicion një a më shumë vaksina kundër Covid-19....

Studimi: Si përhapet koronavirusi në dhomat me ajër të thatë, ekspertët...

Një grup studiuesish në Lajpcig dhe në Indi kanë arritur në konkluzionin, se lagështia e ajrit influencon përhapjen e virusit Corona. “Nëse lagështia relative e...

Epidemiologu nxit shpresë dhe jo frikë: Një mjekim për Covid-19 po...

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë një lajm të mirë lidhur me një tjetër mjekim për pacientët e infektuar me Covid-19. Ai ka publikuar studimin e...

Gjermania u mohon vizat studentëve të huaj, por nuk ka vend...

Studentët e huaj në Gjermani këtë semestër, kurset e të cilëve janë vetëm në internet nuk do të marrin viza për shkak të pandemisë,...

Epidemiologu optimist: Lajm i mirë mbi Covid-19, të dhënat që vijnë...

Mjeku Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetet sociale ka ndarë një lajm të mirë për luftën kundër COVID-19. Sipas tij, një studim i...