Epidemiologu optimist: Lajm i mirë mbi Covid-19, të dhënat që vijnë nga Mbretëria e Bashkuar

Ndaje

Mjeku Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetet sociale ka ndarë një lajm të mirë për luftën kundër COVID-19. Sipas tij, një studim i fundit tregon se në Mbretërinë e Bashkuar kanë vdekur më shumë persona nga gripi sezonal sesa nga COVID-19.

Alimehmeti shkruan se duhet të shtrëngojmë dhëmbët edhe pak, pasi statistikat e fundit na bëjnë optimist se COVID-19 po i vjen fundi.

“Instituti Kombetar i Statistikave te UK informon se nga 17 Qershori deri me 31 Korrik:

6626 persona vdiqen nga gripi sezonal
2992 persona vdiqen nga koronavirusi

6626 / 2992 = 2.2-fish me pak vdekje nga Covid-19 ne krahasim me gripin.

Ky raport po rritet jave pas jave! Ne javen e fundit te korrikut:

928 persona vdiqen nga gripi sezonal
193 persona vdiqen nga koronavirusi
928 / 193 = 4.8-fish me pak vdekje nga Covid-19 ne krahasim me gripin.

Vdekjet nga gripi sezonal ne UK sivjet jane ne te uleta se sa mesatarja 5-vjeçare e te njejtes periudhe.Jemi prapa UK ne kurben epidemiologjike, por shpejt dielli do te linde serish”,-shkruan ai.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje