Tag: shqiptaret

GRAFIKU/ Shqiptarët, rekord në Europë për orët e gjata të punës

Orët të gjata pune? Shqiptarët me sa duket thyejnë rekord në Europë për qëndrimin më të gjatë në vendin e punës. Sipas të dhënave...

VIDEO/ Ja si i trajtojnë dhe shikoni ku i dërgojnë shqiptarët...

Një denoncim i rrallë ka mbërritur mbrëmjen e së dielës në portalin www.lajme.al nga refugjatët shqiptarë në Francë. Bëhet fjalë për gjendjen e mjeruar...

‘U bëre ushtar i Ramës’, shqiptarët i përvishen Lu-së: U shkel...

Deklarata e ambasadës së SHBA në vendin lidhur me seancën e tensionuar sot në parlament për zgjedhjen e Kryeprokurorit si rrallëherë është pritur me...

FOTO & HISTORIA/ “Engjëjt e zbritur nga qielli”, 4 shqiptarë kthehen...

Makina e tij ishte përmbysur dhe kishte rënë në një kanal uji 2.5 metra të thellë, por fatmirësisht aty ndodheshin 4 shqiptarë që i...

FOTO/ Raporti i BB: Shqiptarët popull “dembel” dhe aspak produktiv në...

Edhe pse mund të rrinë me orë të gjata në punë, të punojnë fundjavave, të përpiqen shumë për të arritur objektivat që iu janë...

VIDEO/ Përfundojnë në qeli 2 kokat e trafikut të heroinës në...

Policia italiane në kuadër të një operacioni antidrogë, të koduar “Kali i Zi”, ka arrrestuar dy të rinj shqiptarë. Fabian Gjergji, 28 vjeç dhe...

Varfëri dhe papunësi mjaftueshëm, por shqiptarët shpenzojnë më tepër për alkool...

Të konsideruar si shpenzime luksi, në 2016-n shqiptarët ulën lehtë shpenzimet për pije alkoolike. Gjatë 2016-s, shpenzimet për pije alkoolike përllogariteshin rreth 1.19% e...

FOTO/ Green Card në SHBA, Shqipëria me 77,618 persona është e...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të mbeten vendi i ëndrrave të mijërave shqiptarëve, që nuk heqin dorë vit pas viti nga lotaria që...

STUDIMI/ Gjysma e shqiptarëve kanë pasur probleme ligjore në 5 vitet...

Studimi mbi aksesin në drejtësi të qytetarëve shqiptarë i realizuar nga PNUD, tregon që gjysma e popullsisë shqiptare ka pasur probleme ligjore në 5...

Credit Swisse: Shqiptarët, serbët dhe maqedonasit janë më të varfërit në...

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia janë tre shtetet që kanë ndër peshën më të lartë të të rriturve të varfër në Europë që kanë një...