Tag: Kushtetuese

Ja sa mund të qëndrojë në pushtet Putin, miratohen ndryshimet kushtetuese...

Një shumicë e rusëve kanë votuar për të aprovuar ndryshimet në kushtetutën e vendit, të cilat do t'i lejonin Presidentit Vladimir Putin të qëndrojë...

Çfarë do të ndodhë me Kushtetuesen pas opinionit të Venecias? Presidenca...

Pas publikimit të raportit nga Komisioni i Venecias sa i takon zgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, vjen një reagim nga zëdhënësi i Presidentit...

Replikat vijojnë, Meta i kthehet Ramës: Nuk kam ndërmend të tallem...

Kanë vijuar replikat ne distance mes kryeministrit Edi Rama  dhe Presidentit Ilir Meta, lidhur me debatin e fundit për anëtarët e Kushtetutues. Pas deklaratës se...

Nuk ka ende zyrë dhe shofer, Arta Vorpsi e vendosur: Kam...

Përplasja e KED me Presidentin e Republikës ka sjellë atë që dy anëtare të zgjedhura njëra nga KED (Arta Vorpsi) dhe tjetra (Marsida Xhaferllari)...

Përplasjet/Vorpsi dhe Xhaferllari paraqiten të dyja në Gjykatën Kushtetuese

Një ditë pas dekretimit nga Presidenti i Republikës Ilir Meta, Marsida Xhaferllari i është drejtuar mëngjesin e sotëm Gjykatës Kushtetuese. Por nga ana tjetër, si...

Denar Biba habitet me betimin e Vorpsit te noterja: Arta që...

Nënkryetari i KQZ-së, Denar Biba ka reaguar së fundmi lidhur me veprimin e Arta Vorpsit e cila kreu betimin si anëtare e Gjykates Kushtetuese...

Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese, letër...

Presidenti, Ilir Meta, ka refuzuar të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Në një letër drejtuar Kuvendit, Avokatit të Popullit dhe Këshillit të Lartë...

DETAJE/Besnik Muçi del para KPA: E mësova të vërtetën mbi biznesmenin...

Edhe pse Besnik Muçi u dekretua nga presidenti Ilir Meta si  anëtar i Kushtetueses, prokurori ka disa çështje ende të pambyllura me procesin e...

Vakanca në Gjykatën Kushtetuese, Meta publikon listën me 6 kandidatët

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shpallur listën me gjashtë kandidatë, që kërkojnë të zënë një vend në gjykatën Kushtetuese. Pas shqyrtimit të kandidaturave nga...

Zëri i Amerikës: Rrezikohet gara për Inspektorin e Lartë të Drejtësisë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi vendosi në mbledhjen e radhës të lejojë kandidimin e Eris Hysit si kandidat për Inspektor i Lartë i Drejtësisë...