Ja sa mund të qëndrojë në pushtet Putin, miratohen ndryshimet kushtetuese në Rusi

Një shumicë e rusëve kanë votuar për të aprovuar ndryshimet në kushtetutën e vendit, të cilat do t’i lejonin Presidentit Vladimir Putin të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036, pavarësisht protestave në Moskë dhe Shën Petersburg.

Zyrtarët e zgjedhjeve thanë që me 98% të të gjitha zonave të numëruara, gati 78% kishin votuar për ndryshimet kushtetuese.

Rezultatet nënkuptojnë që zoti Putin, i cili ka qenë në fuqi në mënyrë të efektshme për më shumë se dy dekada, ka fituar të drejtën për të kandiduar për dy mandate të tjera. Kjo do të thotë se ai mund të jetë president edhe për 16 vjet të tjerë.

Megjithatë, referendumi ishte i njollosur me raportime për presion ndaj votuesve dhe mitingje për të protestuar kundër ndryshimeve.

Sondazhet u mbajtën të hapura për një javë për të forcuar pjesëmarrjen – e para për Rusinë – për të cilën kritikët thonë se u përdor si një mjet për të manipuluar rezultatin e votimit. Autoritetet ruse thanë se votimi një javor ishte për të zvogëluar turmat gjatë pandemisë koronavirus.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje