Tag: Kushtetuese

“Me 6 gjykatës te Kushtetuesja nuk zgjidhet problemi”, ish-ministri: Kot vijnë...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani nëpërmjet një postimi në Facebook ka komentuar ngërçin në Gjykatën Kushtetuese, ku sipas tij,  ideja për të emëruar 6...

Procesi për anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese/ Zëri...

Procesi i nisur për anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese nuk do të mund të çojë në plotësimin e 6 vendeve bosh të cilat...

Zëri i Amerikës: KED gati të bëjë funksionale Gjykatën Kushtetuese

Shqipëri, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi po shkon drejt përmbylljes së procesit të përzgjedhjes së kandidaturave për 6 vende vakante në Gjykatën Kushtetuese dhe...

Zbardhet debati/ “Nuk mban më ujë pilafi”, Ruçi përplaset me PS...

Krijimi i Gjykatës Kushtetuese është një kërkesë e vazhdueshme e faktorit ndërkombëtar, por edhe e opozitës shqiptare. Por javët e fundit duket se problemi për...

Sharkohet nga detyra Islamaj, Gjykata e Lartë “humbet” një tjetër anëtar

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vlerësuar se gjyqtar i Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj, nuk justifikon burimin e pasurive dhe për këtë arsye...

Basha zbulon skemën e Ramës nëse ‘Prokurori I Përkohshëm’ shkon në...

Lulzim Basha ka treguar sonte në një intervistë në to story arsyet se pse PD nuke  ka cuar në Gjykatën Kushtetuese zgjedhjen e prokurorit...

Dy muaj pasi mori dënimin e përjetshëm, Frroku i drejtohet Gjykatës...

Arben Frroku nuk dorëzohet. Dy muaj pasi Gjykata e Lartë e konfrimoi dënimin me burgim të përjetshëm të tij, 49-vjeçari i është drejtuar një...