Tag: gjyqtare

Vendimi i qeverisë, nga Janari gjyqtarëve u hiqen pasaportat VIP

Me nje vendim të qeverisë, nga janari 2020 gjyqtarët nuk mund të udhëtojnë jashtë vendit me pasaporta shërbimi sipasojë e një vendimi të qeverisë...

Jo më tabu, UEFA zgjedh gjyqtarët shqiptarë në Europa League

Tashmë duhet të ndjehemi me fat, pasi sportistët tanë po trajtohen me shumë seriozitet në përfaqësimet e huaja. Qeveria e futbollit Europian, UEFA ka...

EMRAT/Meta thërret në Presidencë për t’u betuar 3 anëtarët e Kushtetueses

Presidenti Ilir Meta ka thirrur sot tre anëtarët e dekretuar për në Gjykatën Kushtetuese, per ceremoninë e betimit e cila do të nisë në orën...

Vorpsi shmang Metën, betohet si anëtare e Kushtetueses tek noterja

Arta Vorpsi ka sfiduar Presidentin Ilir Meta.  Mësohet se Vorpsi është zyrtarisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese, pasi ka bërë ditën e djeshme, 13 nentor...

La të lirë një të dyshuar për vrasje në tentativë, konfirmohet...

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi sot konfirmimin në detyrë të gjyqtares së Gjykatës së Krimeve të Rënda, Daniela Shirka. Trupa gjyqësore që kreu rivlerësimin...

Tre gjyqtarët që nuk kanë kaluar vettingun dhe “porosia” e ish-ambasadorit...

Të gjithë janë fokusuar tek vendimi i dënimit, po pak kush mund të interesohet për gjyqtarët dhe prokurorët të cilët dje kishin një detyrë...

Konfirmohet në detyrë prokurori Çano, shkarkohet kandidatja për Gjykatën Kushtetuese

KPK ka konfirmuar në detyrë drejtuesin e Prokurorisë së Krujës, Petrit Çano. Pas vlerësimit të bërë nga KPK, rezultoi se prokurori Çano i kalon tre...

Shoqata e Gjyqtareve padi Këshillit të Ministrave: Heqja e pasaportës diplomatike,...

Shoqata Kombëtare e Gjyqtareve të Republikës së Shqipërisë ka paditur në Gjykatën Administrative, Këshillin e Ministrave për vendimin që u heq të drejtën për...

Të “djegurit” e vetting-ut, mbi 10 ankesa në Strasburg nga ish-gjyqtarë...

Më shumë se 10 gjyqtarë dhe prokurorë të shkarkuar me një vendim të formës së prerë nga procesi i vetting-ut i janë drejtuar Gjykatës...

“Zgjohet” KLGJ pas letrës së Metës, hap garën për anëtarët jo...

Këshilli i Lartë i Gjyqësorit ka hapur garën për anëtarët jo gjyqtarë të Gjykatës së Lartë. Ata do të përbëjnë 1/5 e anëtarëve të...