Vorpsi shmang Metën, betohet si anëtare e Kushtetueses tek noterja

Arta Vorpsi ka sfiduar Presidentin Ilir Meta.  Mësohet se Vorpsi është zyrtarisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese, pasi ka bërë ditën e djeshme, 13 nentor betimin tek noterja si anëtare e Gykatës Kushtetuese.

Ajo është betuar para noteres, duke shmangur kështu Presidentin e Republikës. Me dorë mbi kushtetutë, Arta Vorpsi tha: “Betohem se gjatë kryerjes së detyrave të mia do t’i qëndroj kurdoherë besnuk Kushtetutës së Republikës të Shqipërisë”

Gjyqtarja ka njoftuar betimin tek institucionet kushtetuese, tek Presidenti, KED dhe Gjykata Kushtetuese.

Betimi i gjyqtares Arta Vorpsi është kryer pranë noteres Miranda Xhemalçe pasi kreu i shtetit la të kuptohet se nuk do ta betonte Vorpsin si anëtare të Kushtetuese me pretendimin se janë shkelur procedurat dhe Kushtetuta nga KED-ja.

//DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje